Takım elbise giyerken dikkat edilmesi gerekenler

Bu yazımızda Takım elbise giyerken dikkat edilmesi gerekenler den bahsedeceğiz. Öncelikle ne giyerseniz giyin kesinlikle temiz olsun; ayakkabılarınız boyalı ve tozsuz olsun, kıyafetleriniz lekesiz olsun ve temiz koksun.

Bir erkeğe en fazla karizma katan şeylerden biri üzerine tam oturan bir takım elbisedir. Ancak dikkatli seçilmezse sizi komik duruma düşürebilir.

Takım elbisede beden seçimi

En önemlisi takım elbise bedeninize göre olmalı, bol olmamalı; bol takım elbise sizi olduğunuzdan daha kısa ve kilolu gösterir. Dikkat edilmesi gerekenler; ceket omuz çizgisi omzunuza tam oturmalı boşluk kalmamalı ve düğmeyi ilikleyip düğmelerden öne doğru çektiğinizde 1-2 parmak kadar boşluk kalmalı.

Takım elbisede ceket ve pantolon ölçüleri

Ceket kol boyu için ideal ölçüt gömlek kol ağzından 1.5 cm kadar yukarıda olmalı. Ceketin ideal olması gereken boyu, dik durunca baş parmağın 1. ve 2. boğumları arasına gelmeli. Pantolon için ideal paça boyu, topuğun hemen üstünde olmalı ve paçanın arka tarafı kat kat olmamalı.

Gömlek seçimi

Takım elbise içine giyilen gömlek takımla aynı renk olmamalı. Beyaz ve açık mavi gömlekleri tüm koyu renk takımlarla giyebilirsiniz. Bunun yanında açık lila renk ve hafif desenli gömleklerde tercih edilebilir. Gömlek ve kravat uyumuna dikkat edilmeli.

Kravat kullanımı

Kravat boyunun çok kısa ya da uzun olması komik görünmenize sebep olabilir.İdeal kravat boyu kemer tokasının çok az üzerine gelmeli. Kravat rengi seçiminde gömlek ve kravat aynı renkte olmamalı kontrast renkler tercih edilebilir ya da aynı rengin açık ve koyu tonları. Kravat düğümü çok kalın olmamalı. Kravat kalınlığı ceket yaka kalınlığına göre seçilmeli ince yakalı bir ceketle ince kravat kalın yakalı ceketle ise kalın kravat seçilmeli.

Ayakkabı ve kemer seçimi

Yapılan en büyük yanlışlardan biri de uyumsuz kemer ve ayakkabı giymek. Takım elbisede ayakkabı ve kemer deri olmalı ve her ikisi de aynı renkte olmalı. Ayrıca kemer ince olmalı.

Ceketin düğmeleri

Takım elbisede alttaki düğme iliklenmez. Eğer takım elbise 2 düğmeliyse üstteki düğme iliklenir. 3 düğmeliyse ortadaki iliklenir, üstteki de tercihen iliklenebilir.

  • Otururken ceketinizin düğmelerini mutlaka açın.

Çorap seçimi

Takım elbise için çorap seçimi yaparken en önemli husus çorap uzun olmalı; bacak bacak üstüne attığınızda dahi teninizin görünmemesi lazım. Çorap rengi pantolon rengiyle uyumlu olmalı ve düz renkler ya da hafif desenli çoraplar takım elbiseyle kullanmaya daha uygun.

 

Ayrıca bakınız:

Bir erkeğin asla giymemesi gereken şeyler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir