Mastürbasyon’un sağlık açısından faydaları ve zararları

Mastürbasyon cinsel doyuma ulaşmanın en kolay yöntemidir. Neredeyse herkes tarafından hayatının bir bölümünde yapılmış en genel aktivitelerden biridir. Araştırmalar erkeklerin yüzde 95’inin ve kadınların yüzde 89’unun mastürbasyon yaptığını gösteriyor. Bu oranlar içinde erkeklerin yüzde 40’ı kadınların ise yüzde 22’si her gün mastürbasyon yaptığını ifade etmiştir. Peki bu kadar sıklıkla yapılan bu aktivitenin faydaları ve zararları nelerdir. Bu yazımızda mastürbasyon’un sağlık açısından faydaları ve zararları nı inceliyor olacağız. mastürbasyonun zararları nelerdir

Mastürbasyon’un faydaları:

Prostat kanserine karşı etkili

32 bin erkek üzerinde yapılan kapsamlı bir çalışma sonucunda haftada 5 kez boşalma yaşayan erkeklerde prostat kanserine yakalanma riskinin haftada 2 kez boşalma yaşayan erkelere göre yüzde 33 daha az olduğunu göstermiştir. Mastürbasyon’un sağlık açısından faydaları ve zararları

Güç verir

İlerleyen yaşlarda kas oranımız azalmaya başlar. Bu kaslar içinde cinsel hayatımızı etkileyen pelvik kaslarda vardır. Düzenli cinsel aktivite  pelvik kasların güçlü kalmasına yardımcı olur ve ilerde sertleşme sorunu gibi sorunların önüne geçer.

Rahatlama ve iyi hissetme sağlar

Mastürbasyon da diğer cinsel aktiviteler gibi endorfin hormonu sağlayarak mutlu olma ve rahatlama hissi verir. Ayrıca dopamin salgılanması ile stresle baş etmeye yardımcı olur. Mastürbasyon’un sağlık açısından faydaları ve zararları

Bağışıklığı güçlendirir

Mastürbasyon’un kortizol hormonu seviyesini artırarak bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Mastürbasyon ve bağıişıklık.  Mastürbasyon’un sağlık açısından faydaları ve zararları

Erken boşalmayı engeller

Mastürbasyonu kontrollü şekilde yaparak ve uzatarak erken boşalmanın önüne geçilebilir. Yapılan çalışmalar mastürbasyon süresiyle cinsel aktivite süresinin paralel olduğunu göstermektedir. mastürbasyon ve erken boşalma

Mastürbasyonun zararları:

Bağımlılık yapması

Günde 2 defadan fazla yapılan mastürbasyonun bağımlılığa neden olabileceği ve günlük yaşantıyı etkileyebileceğini gösteren araştırmalar vardır.

Hassaslığı azaltabilir

Araştırmalar fazla baskı uygulayarak yapılan mastürbasyonun hassasiyeti azalttığı ve cinsel ilişki sırasında daha az zevk almaya yol açabileceğini göstermektedir.

Erken boşalmaya neden olabilir

Mastürbasyonun kontrollü şekilde yapıldığı takdirde erken boşalmanın önüne geçtiğinden bahsetmiştik. Bunun tam tersi  hızlı ve kontrolsüz şekilde mastürbasyon yapmak alışkanlık haline getirilirse boşalma süresini azaltabilir.

Sperm sayısına etkisi

Mastürbasyon ölçülü yapıldığı takdirde sperm kalitesine olumlu etkisi vardır anca fazla yapmak sperm sayısını olumsuz etkileyebilir. Uzmanlar hamilelik için yeterli sperm yoğunluğuna ulaşmak için özellikle sperm sayıları düşük erkeklerin en az 24 saat  öncesinde  mastürbasyon yada cinsel aktivite yapmamasını önermektedir.

Mastürbasyonla alakalı ortaya atılan mitler:

Mastürbasyonla alakalı sıkça anlatılan ancak gerçekle alakası olmayan bir takım mitler vardır.

Kellik yapması: Mastürbasyonun  saç dökülmesine yol açtığını destekleyen hiç bir araştırma yoktur. saç dökülmesine yol açan başlıca etmenler; genetik, sigara, stres vs..

Gözleri bozması: Gözlerde bozukluk ve mastürbasyon arasında bağlantı olduğunu destekleyen hiçbir çalışma yoktur. Ancak çok aşırı mastürbasyon yapılması yorgunluğa ve bu da görmeye etkileyebilir.

Kısırlık yapması: Mastürbasyonun kısırlık yaptığını gösteren bir çalışma yoktur. Çok fazla yapılırsa sperm sayısında düşmeye neden olabilir ancak 1 yada 2 gün ara verince vücut kendini toplayıp yeterli sperm birikimi yapacaktır.


Ayrıca bakınız

Erkekte cinsel gücü arttıran egzersizler

http://erkekisi.com/erkekte-cinsel-gucu-arttiran-egzersizler/

 

Sperm sayısını ve kalitesini arttıran besinler

http://erkekisi.com/sperm-sayisini-arttiran-besinler/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir