Erkeklik Hormonunu Arttırma Yöntemleri

Testosteron yani erkeklik hormonu bir erkek için en önemli hormondur. Erkeğe erkeksi karekteristikler katar ve erkeği kadından ayıran özelliklerin gelişmesini sağlar. Testosteron seviyesi; günlük yaşamımızda fazla kilo, hareketsizlik, sağlıksız beslenme, stres, alkol, sigara gibi pek çok etken yüzünden azalmaya başlar. Erkeklik Hormonunu Arttırma Yöntemleri:

Bu yazımızda Testosteron seviyesini arttırma yöntemlerini anlatıyor olacağız. Eğer bu yöntemleri aksatmadan ve en önemliside programlı olarak en az 3 ay uygularsanız Testosteron seviyenizi ikiye katlayabilirsiniz.

1- Beslenme

Sağlıklı yağlar tüketin: Yağ tüketimi Testosteron üretimi için hayati önemdedir. İşlenmemiş doğal Zeytin yağı, Tereyağı gibi yağları tüketmek, yağlı kuruyemişler tüketmek (Fındık, fıstık, ceviz gibi) Testosteron hormonu üretimini tetikler.


Tam tersi sağlıksız yağlar; İşlenmiş yağlar, Ayçiçek Yağı, Mısırözü Yağı, Margarin gibi yağlar ise olumsuz etki yapmaktadır, hatta sağlıksız yağları fazla tüketmek Testosteron hormonunu Östrojene dönüştüren enzimlerin salgılanmasına yol açmaktadır.

Testosteron seviyesini arttıran besinler;


Ispanak: Testosteron için en önemli mineraller olan Çinko ve Magnezyum zenginidir.
Yumurta: Yer yüzünün en mükemmel besinlerinden biri olan yumurta yüksek protein ve çok çeşitli amino asit içeriğiyle Testosteron salgılanması için çok önemli bir besindir.
Avokado; Bol miktarda E ve B6 vitaminleri içeren Avokado erektil fonksiyonları arttırmada çok etkilidir.
Lahana, Kara Lahana, Brokoli: Bu besinler içerdikleri indole-3-carbinol maddesi sayesinde östrojen üretimini azaltmakta ve testosteron daha efektif üretilmektedir.
Ton balığı: Bol miktarda D vitamini ve Omega 3 içeriğiyle libido arttırıcı özelliği vardır.
Kırmızı et: İçerdiği bol miktarda protein ile hem kas yapımına yardımcı olur. Hem hayvansal yağlar ve kolesterol ile Testosteron yapımına yardımcı olur.
Kuruyemişler: Ceviz, Fındık, Badem, Fıstık, Kabak çekirdeği gibi  kuruyemişler hem çok faydalı yağlar içerir hem de vitamin deposudur.

Testosteron seviyesini azaltan gıdalar;
İşlenmiş gıdalar, Sigara, Alkol, Şeker gibi besinler Testosteron seviyesi üzerinde olumsuz etki etmektedir. Ayrıca  bazı kellik ilaçlarınında Testosteron  azaltıp Östrojeni arttırma özelliği vardır.

2-Düzenli ve yeterli uyku

Uyku vücudumuz için çok önemlidir. Çünkü vücut saatimiz uykuyu baz alarak kendini ayarlar ve hormon üretimelerini ona göre düzenler. Eğer her gün farklı saatlerde uyur ve bir gün 5 saat bir gün 10 saat gibi düzensiz uyursanız vücut hormon uyarımını ve salgılanmasını düzgün yapamaz.
Araştırmalar Testosteron artışı için en ideal uyku şeklinin her gün aynı saatte başlayan ve 8 saat olan düzenli bir uyku olduğunu gösteriyor.

3-Spor

Spor yapmak Testosteron seviyesini arttırmak için çok önemlidir. En önemli faydalarından biri vücut yağını azaltıp kas kütlesini arttırmasıdır.

Testosteron seviyesini arttırmak için en faydalı egzersiz ise ağırlık kaldırmadır. Haftada birkaç saati spora ayırarak hem daha düzgün bir vücuda hemde daha yüksek Testosteron seviyesine sahip olabilirsiniz. Ancak çok fazla spor yapmanında tam tersi etkisi olacağını unutmayın. Haftada 3 veya 4 gün 1 şer saatlik programlı ve düzenli bir çalışma yeterli olacaktır.

4-Stresle başa çıkma

Stres Kortizol hormonunu tetikler ve Kortizol Testosteron üretiminin azalmasına sebep olur. Bu sebeple stresli bir ortamınız ve çalışma hayatınız varsa stresle baş etme yöntemleri geliştirmelisiniz. Örneğin kısa bir yürüyüş, nefes egzersizleri yapmak, meditasyon gibi şeyler stresi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

5-İlave vitamin ve mineraller

D vitamini: D vitamini diğer adıyla D3 vitamini vücüdumuz için en önemli vitaminlerden biridir. D3 vitamini yalnızca güneş yardımıyla derimiz tarafından üretilmektedir. Ancak pek çoğumuz vaktinin çoğunu kapalı mekanlarda geçirdiğimiz için yeterli güneşlenemiyoruz ve doğal olarak yeterli D3 üretemiyoruz. Bu nedenle D3 vitaminini dışardan takviye olarak almamız gerekiyor olabilir. D3  Testosteron üretimi için çok önemlidir.
Omega 3 balık yağı: Balık yağı en sağlıklı yağlardan biridir.  İyi kolesterolün artmasına yardımcı olarak testosteron üretimine önemli katkı sağlar.
Çinko: Çinko testosteron seviyesi için çok önemli bir mineraldir ve erkek prostat hücrelerin normal çalışabilmesi için çok önemlidir.
Magnezyum: Çinko ve B6 ile birlikte alınınca Testosteron seviyesinde önemli artışlara yol açtığını gösteren çalışmalar vardır.


Ayrıca bakınız:

Sperm sayısını ve kalitesini arttıran besinler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir