Doğru tıraş olmanın püf noktaları

Sevseniz de sevmeseniz de tıraş olmak hayatımızın önemli bir parçası. Tıraş olmak cildimizin rahatlamasına ve ölü derilerden kurtulmamıza yardımcı olur. Bunun yanında erkeği temiz ve bakımlı gösterir. Doğru tıraş olunmaması durumunda yaş ilerledikçe cildiniz daha bozuk bir hale gelir ve toparlanması güçleşir. Peki doğru tıraş olmanın püf noktalarını biliyor muyuz? Bu yazımızda nasıl doğru tıraş olunacığını; tıraş öncesi yüzümüzü hazırlamayı, düzgün ve cildi tahriş etmeden tıraş olmayı, tıraş sonrası bakımı anlatıyor olacağız. Doğru tıraş olmanın püf noktaları :

Tıraş öncesi

Tıraşa başlamadan önce sakalımızı yumuşatmamız ve nemlendirmemiz gerekir. Bunun için en iyi yöntem sıcak suyla yüzümüzü yıkamaktır. Sıcak su gözeneklerin açılmasını, sakalın yumuşamasını ve ölü derilerin uzaklaşmasını sağlayacaktır. Alternatif olarak sıcak havluyla yüzümüzü 5 dk kadar sararak ta sakalımızı yumuşatabiliriz.

Tıraş köpüğü kullanımı

Tıraş köpüğü yada jeli deriyi kayganlaştırır ve deri üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Sakalınızı ılık suyla yumuşattıktan sonra Tıraş köpüğü yada jelini masaj yapar gibi sakala yedirerek sürmelisiniz.  Tıraş fırçası kullanırsanız tıraş köpüğünün daha iyi yayılmasını sağlayabilirsiniz. Hatta sakalınız biraz uzunsa tıraş fırçası çok iyi bir tercih olur.

Tıraş bıçağı seçimi

Kaliteli bir tıraş bıçağı seçmeye çalışın. Eğer hassas bir cildiniz varsa 3 veya 5 bıçaklı olanlardan kullanmanız tahrişi azaltacaktır. Hassas bir cildiniz yoksa 2 veya 3 bıçaklı olanlar sizin için ideal. Her gün tıraş olan biri değilseniz 2-3 bıçaklı olanlar işinizi görecektir. Aynı bıçağı uzun süre kullanmamaya çalışın ve tıraş olurken hafif bir zorlanma hissederseniz artık o tıraş bıçağını atma vakti gelmiştir.

Tıraş olmak

Tıraş olurken en önemli şey tıraşın yönüdür.Tıraşı kılların çıkış(uzama) yönüne doğru yapmalısınız. Kılların tersi yönde tıraş olursanız yüzünüz tahriş olacağından kızarır ve kıl dönmesi riskiyle karşılabilirsiniz. Tıraşa favorilerden başlayın sonra yanaklar ve bıyık bölgesi, en son çene ve boyun kısmını tıraş edin çünkü buradaki kıllar daha serttir ve bekleyince tıraş köpüğü ve ılık suyun etkisiyle yumuşar. Tıraş olurken diğer elinizle yada dudaklarınız yardımıyla yüz derinizi gerdirirseniz tıraş bıçağı çok daha kolay hareket edeceğinden daha düzgün ve kısa sürede tıraş olabilirsiniz.
Tıraş bıçağını her darbeden sonra sıcak suyla temizleyin ki araya sıkışan kıllar temizlensin ve daha rahat bir tıraş sağlansın.

Tıraş sonrası

Tıraş bittikten sonra yüzünüzü serin suyla durulayın böylece açılan gözenekler kapanır ve cildiniz doğal dengesine gelir. Yüzünüzü kuruladıktan sonra tıraş sonrası balsam kullanabilirsiniz. Balsam tıraşın neden olduğu tahrişin giderilmesine yardımcı olan nemlendirici ve onarıcı bir üründür.


Ayrıca bakınız:

Popüler Erkek Saç Modelleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir